Jste zde:

Foto Vznik kapely lze přiřadit k roku 1966, kdy se – podle slov Františka Kožíka – „učitel Josef Polách, housle pod paží, rozhlížel po šikovných mladých muzikantech, aby založil soubor. Našel pro něho i jméno - DOLŇÁCKO. Myslel jistě i na to, že by se do jeho chlapců měly vtělit vlastnosti, pro Dolňácko charakteristické : jas povahy, energie, rozvaha i rozhodnost, veselí, zpěvnost“.

A Dolňácko muzicírovalo a hrálo, získávalo zkušenosti. Učilo se na dobrých vzorech, elán překonával překážky a muzika dozrála k samostatnosti : ovládla široký repertoár lidových písní, které v regionu ode dávna zněly. Kapela se stala charakteristickým tvůrcem tématicky laděných Večerů lidové písně a poezie, spolupracovala jak s výbornými herci a recitátory (Věra Galatíková, Ladislav Frej, Jozef Króner, Oldřich Velen, Zdeněk Galuška a nezapomenutelný Lubor Tokoš), tak i s vynikajícími zpěváky (Jožka a Julinka Severinovi, Dušan a Luboš Holí, Jožka Černý se sestrou Květou, František Múčka, Franta Okénka, Vlasta Grycová, Jarmila Šuláková, Petr Bartoň a kmenoví zpěváci Marie Mitáčková, Mirka Šopíková, Jožka Pilát a Jara Hrabovský). Soubor absolvoval celou řadu samostatných koncertů a vystoupení doma i v zahraničí, zúčastňoval se folklorních festivalů, byl doprovodnou muzikou souboru „Naděje“ z Paříže, spolupracoval s Československým rozhlasem a televizí v živém i studiovém nahrávání. Podílel se na hudebním doprovodu seriálu filmů „Slovácko sa nesúdí“, nahrál několik gramofonových a CD nosičů.

Dolňácko si získalo přízeň celého okolí a mezi lidovými zpěváky a hudci má celou řadu přátel. Ve své době bylo nadstandardní cimbálovou muzikou a inspirovalo i řadu folklorních souborů a osobností dneška.